Resepsiyonist, otel ve pansiyon gibi konaklama yapılan işletmelerde konukların işletmeye kayıt işlemlerini yapan, konukları karşılayan kişidir. Resepsiyon Görevlisi veya Ön Büro Elemanı olarak da bilinir. Resepsiyonistler çoğunlukla otel, pansiyon gibi konaklama hizmeti veren yerlerde çalışabilirler, fakat bunların yanı sıra özel hastanelerde, kurumsal firmalarda, büyük firma ve şirketlerin karşılama bölümlerinde de çalışabilir. Resepsiyonistlerin görevleri genel olarak işletmede konaklayan veya konaklamak isteyen konuklara tüm işlemleri için yardımcı olmasıdır.

  • Konuklara otel hakkında tanıtıcı ve gerekli bilgileri verir. Yemek saatleri, günlük aktiviteler, otelin havuzu, restoranı gibi yerlerin nerelerde olduklarını ve tanımlayıcı özellikleri belirtirler.
  • Kayıt işlemini olabildiğince hızlı yapmaya çalışır. Müşteriyi fazla bekletmemeye özen göstermelidir. İşini yaparken hızlı ve pratik olmaya çalışmalıdır.
  • Konuklara odalarını teslim eder. Kişi sayısına göre hangi oda verileceğini bilmesi gerektiği gibi oda tipleri, yatak sayıları gibi konuları tam olarak bilmesi gerekir.
  • Oda anahtarlarını konuklara verir. Odalarının nerede olduğunu tarif eder. Belboy eşliğinde müşterileri odalarına yönlendirir.

Bunun yanında resepsiyon bölümünde otel ekipmanlarının kullanımı da son derece önemlidir. Belboy arabaları, yönlendirme levhaları, servis arabaları gibi otel ekipmanları ve malzemeleri konukların daha rahat odalara taşınması ve işletmenin prestiji açısından son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir