Oda Servisi

Otellerde çok sık sorun yaşanan alandır. Otellerde oda servisi yapılırken bir çok hata yapılmaktadır. Bu hataları bir çok kez karşılaştığımız ve yaşamış olduğumuz örneklerle açıklayalım. Örneğin, yiyeceklerin soğuk veya sıcak olması gerektiği gibi servis edilmemesi veya servisin gecikmesi bunlardan bazılarıdır. Yapılan yanlışlar çoğaltılabilir tabi ki de ancak asıl konu nasıl olması gerektiğidir. Otel müşterilerinin beklentileri nelerdir diyerek başlarsak daha doğru olacaktır.

Otellerde Oda Servisinden Müşterilerin Beklentileri Nelerdir?

Öncelikle otel odalarında bulunan oda servisi menüleri güncel olmalıdır. Sipariş verildikten hemen sonra ilk problemlerin zamanlama konusu olduğu bilinmektedir. Verilen süre menüye uygun olarak doğrucu bir zamanlama olmalıdır. Örneğin, 30 dakika sipariş hazırlama süresi olarak belirtilmesi müşteriyi bu konuda bilgilendirme yapmak çok doğru bir başlangıçtır. Verilen süreye azami dikkat edilmelidir.

Otellerde oda servisi müşteri gözünde not bakımından dikkat edilen bir husus olduğu unutulmamalıdır. Sıcak veya soğuk servis yapılırken thermobox ile servis sunumu yapılması iyi bir not almanızı ve memnuniyet açısından ise sorunsuz iş çıkarmanızı sağlayacaktır.

 

Thermobox
Caddie THERMOBOX Soğuk/Ilık Depolama Kutusu

Otellerde Oda Servisi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Oda SERVİSİ çalışanlarının iyi eğitimli olması da çok önemlidir. Diyalog kurabilmeli ve müşteriye etkili sunum yapabilmelidir. Şimdi artık günümüzde yaşanan korona virüsü salgınından sonra kalite anlayışı çok daha ileri bir boyuta taşınmıştır. Bakış açısı hijyen kuralları doğrultusunda ilerleyecektir. Otellerinde bu konuda önlemlerini alırken hem sunum hem de personel açısından dikkatli olmaları gerekmektedir. Otellerde artık oda servisi konusunda daha fazla talep olacaktır. Toplu olarak yemek yenilen alanlardan ziyade, yemek yeme konusu odalara servis şeklinde yapılması beklenen bir gerçektir.

Otellerde oda servisi konusunda artık çok ciddi özen gösterilmesi gerektiği bilinmektedir. Kısaca aşağıda belirtilen maddeler oda servisi konusunda bir liste halinde kontrol edilecek hususlar arasında değerlendirilebilir:

  • Menülerin güncel olması,
  • Müşteri ile telefonda iletişim,
  • Siparişin doğru alınması, zamanlama konusunda bilgi verilmesi,
  • Oda servisi telefonlarına bakan personelin menüdeki her şeye hakim olması,
  • Restoran gibi değil ancak içecek sunumunun nasıl istendiği konusunda teyit alınması, Sıcak veya Soğuk içecekler,
  • Hijyen kurallarına dikkat edilmeli,
  • Personelin kıyafeti kirli olmamalı,
  • Yemek sonrası boş tabakların ne zaman alınmasını istediklerini müşteriye sorarak teyit edilmeli, boş tabakların otel odalarında veya koridorlarda çirkin bir görüntü oluşmasına izin verilmemeli,
  • Müşterinin istekleri saygılı ve güler yüzlü yerine getirilmesi çok önemlidir.

Otellerde Oda Servisi İçin Uygun Ekipmanlar

Oda servisi yapılırken ürün seçimi önemlidir. Kolay ve etkili ürünler seçilmesi personelin çalışma performasını arttırırken aynı zamanda kaliteli bir hizmet ortaya konulmuş olur. Bazı ürünleri örneklemek amacıyla görebiliriz.

Caddie CHARLOTTE L Minibar Arabası, modern iç tasarımlara mükemmel uyum sağlar. En belirgin özelliği ise lamine ahşap yapısı ile 9 renk seçeneği mevcut olmasıdır.

Paslanmaz çelikten yapılmış Caddie HOT BOX Elektrikli Sıcak Servis Kutusu sıcaklığın kontrol edilmesini sağlar.


Otel ve diğer işletmelerde temizlik, hijyen, otel ekipmanları, kat arabaları, toplantı salonları, HORECA konularında olduğu gibi  oda servisi ekipmanlarında ihtiyacınız olan desteği Işıltan A.Ş güvencesiyle Türkiye’nin her yerinden ulaşarak alabilirsiniz. Işıltan A.Ş sayesinde, sektöründe lider, başta Avrupa ve dünyanın birçok yerinde kalitesi ve güvenilirliği ile bilinen Caddie hotel ürünleri ile tanışarak bu zenginliğe ortak olabilirsiniz.

Coffee Serrenda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir